Strona główna/Blog/Co robić, gdy pęknie rura wodociągowa?

Co robić, gdy pęknie rura wodociągowa?

Eksploatacja niemal każdego obiektu użytkowego i budynku mieszkalnego jest problematyczna bez doprowadzenia do niego bieżącej wody. Niezbędna infrastruktura rozprowadzająca ją do poszczególnych punktów poboru – sanitariatów, umywalek, pryszniców, wanien czy zlewów kuchennych, a także sprzętu AGD jest dziś wykonywana najczęściej z wytrzymałych rur zrobionych z tworzywa sztucznego PE lub PP albo kompozytu aluminiowo-tworzywowego tzw. PEX. Mimo tego może się jednak zdarzyć, że dojdzie do poważnej awarii związanej z uszkodzeniem rur lub zastosowanych uszczelnień. W takiej sytuacji niezbędna okaże się szybka naprawa instalacji wodnej. W Szczecinie w pracach koniecznych w takim przypadku specjalizuje się firma FALA, oferująca również usługi z zakresu wykonywania instalacji kanalizacyjnych, grzewczych i gazowych. Przekonajmy się, jak wygląda usuwanie awarii tego rodzaju.

Dlaczego awaria wodociągowa wymaga szybkiej reakcji?

W instalacji wodociągowej woda przesyłana jest pod sporym ciśnieniem, co umożliwia jej swobodny przepływ i sprawia, że dociera ona również na wyższe kondygnacje budynku. Powoduje to jednak spore problemy w razie wystąpienia przecieku, ponieważ oznacza, że duża jej ilość będzie wydostawała się przez miejsce, w którym doszło do uszkodzenia. Skutkuje to zwykle zalaniem części budynku lub terenu i koniecznością szybkiego odcięcia dopływu wody, by nie dochodziło do powiększania się zniszczeń. Jest to jednak zaledwie wstęp do właściwej naprawy.

Jak radzić sobie z uszkodzeniami instalacji wodociągowej?

Sposób usuwania awarii wodociągowej zależy od tego, gdzie do niej doszło. Jeżeli wyciek jest efektem uszkodzenia uszczelnienia np. znajdującego się między rurami a zaworem, na ogół wystarczy wymiana uszczelki. Gdy pojawiły się pęknięcia rur, nie obejdzie się bez ich wymiany. Zależnie od sytuacji może to polegać na wymianie jedynie fragmentu instalacji i wstawieniu odpowiednich złączek oraz krótkiego odcinka rury albo na zastąpieniu całości nowymi elementami. Jeżeli awaria wystąpiła poza budynkiem, nieodzowne będą także prace ziemne polegające na odkopaniu instalacji.