Montaż instalacji gazowej w domu – niezbędne formalności
Podłączenie budynku do infrastruktury gazowej pozwala na swobodne korzystanie z tego paliwa zarówno do zasilania kuchenki czy piekarnika, jak i kotła centralnego ogrzewania, a także instalacji służącej do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Choć gaz ziemny jest bardzo bezpieczny w użytkowaniu, to należy zadbać o właściwe wykonanie koniecznej instalacji gazowej. W Szczecinie usługami tego rodzaju zajmuje się firma FALA, specjalizująca się również w usługach hydraulicznych. Przekonajmy się, co jest niezbędne, by móc w domu zamontować urządzenia konieczne do poboru gazu.
Z czego składa się instalacja gazowa?
Każda instalacja gazowa musi być podłączona do przyłącza będącego odgałęzieniem znajdującej się na danym terenie sieci dystrybucyjnej. Elementem pozwalającym na pobór gazu z systemu jest są umieszczone w szafce licznik oraz główny zawór gazowy. Musi się on znajdować poza budynkiem. Zwykle chroniąca go szafka jest zakładana przy ścianie zewnętrznej lub w granicy działki np. wkomponowywana w ogrodzenie. Wewnątrz budynku gaz jest rozprowadzany rurami stalowymi albo miedzianymi o 1-milimetrowej grubości ścianek. Łączy się je kształtkami pozwalającymi na dopasowanie rurociągu do rozkładu budynku.
Co jest wymagane przy wykonywaniu instalacji gazowej?
Instalacja gazowa w budynku mieszkalnym powstaje na podstawie projektu przygotowanego przez osobę posiadającą uprawnienia w tym zakresie. Może on być elementem projektu budynku lub być opracowany oddzielnie np. przy modernizacji obiektu. Ważne będzie też dołączenie opinii kominiarskiej oraz mapy poglądowej systemu. Montażem elementów powinny zająć się osoby dysponujące potwierdzoną wiedzą fachową z tej dziedziny. Warto pamiętać, że do rozpoczęcia użytkowania instalacji gazowej niezbędne okaże się przeprowadzenie udokumentowanej próby szczelności oraz protokołu z odbioru technicznego obejmującego również przewody wentylacyjne i kominowe.