Kiedy przyłącza kanalizacyjne do budynków wymagają wymiany na nowe?
Konieczność wymiany przyłączy kanalizacyjnych do budynku dla wielu osób oznacza przedsięwzięcie, którego raczej woleliby uniknąć. Są jednak sytuacje, kiedy jest to niezbędne. Bez względu na to, co jest powodem problemów z instalacją, zawsze należy skorzystać z usług fachowców. Z pomocą przychodzi nasza firma, która specjalizuje się w pracach z tego zakresu. W tym wpisie wyjaśnimy, kiedy najczęściej przyłącza kanalizacyjne wymagają wymiany na nowe.
Przyczyny problemów z instalacją kanalizacyjną
Przyczyn problemów z instalacją kanalizacyjną może być co najmniej kilka. Niektóre z nich rzeczywiście oznaczają konieczność wymiany przyłączy na nowe. Najbardziej kłopotliwe bywają stare rury kanalizacyjne, zwłaszcza żeliwne, gdyż są one narażone na korozję, więc w każdej chwili może dojść do poważnych przecieków. Często powodem nieprawidłowości jest kiepska kondycja podejść do przyborów i syfonów. Jeśli to właśnie one są powodem problemów, należy niezwłocznie zdecydować się na wymianę.
Jeżeli skala erozji jest duża, zwykle trzeba usunąć wszystkie elementy biegnące aż do miejsca przyłączenia ich do zewnętrznego odprowadzania ścieków do szamba lub sieci kanalizacyjnej. Niemniej trzeba pamiętać, że nie zawsze „nowe” oznacza lepsze. Przykładowo, rury kamionkowe, które stosowane były przed laty, dość rzadko wymagają wymiany (chyba że doszło do poważnego uszkodzenia mechanicznego). Również pionów żeliwnych nie warto wymieniać zbyt pochopnie, jeśli nadal działają prawidłowo. W sytuacjach wątpliwych zawsze należy wcześniej skonsultować się z fachowcami.
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku nowych instalacji kanalizacyjnych, które wykonane są z tworzyw sztucznych. Są one lekkie, trwałe i odporne na działanie ścieków. Jeśli zostaną prawidłowo zamontowane, powinny przez długi czas prawidłowo funkcjonować. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek problemy, zwykle nie ma konieczności wymiany całych pionów. Najczęściej prace ograniczają się do wymiany lub poprowadzenia inną trasą podejść do przyborów, których nieprawidłowe ułożenie może sprawiać, że ścieki źle spływają.